News Photo

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

 • SEO
 • 03 Temmuz 2020

SEO Uyumlu Makale Nedir?

Google’da üst sıralara çıkmanın ve bu sayede sitenize giriş sayısının artmasının sırrı, SEO uyumlu makale yazmaktan geçmektedir. Günümüzde makalenin niteliği, özgünlüğü ve kullanıcılara sağladığı fayda SEO için çok önemli bir etken olmakta.

Bu sebeple SEO uyumlu makaleler üretmek sitenize pozitif etki edecektir. Hem arama motorları hem de kullanıcılar için üreteceğiniz içerikler sayesinde arama sonuçlarında konumlarınız artış gösterecektir.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale üretmek, arama sonuçlarında sitenizin kolay bir şekilde bulunmasına olanak sağlar. Bu tarz makaleler yazmak için belli başlı kurallar vardır, gelin hep beraber bunları inceleyelim.

Anahtar Kelime Analizi

Yazacağınız SEO uyumlu makalenin kullanıcılar tarafından ziyaret edilmesi için doğru anahtar kelime seçimi yapılması gerekir. Yazacağınız makalenin potansiyelini ve rekabetini anahtar kelime analizi ile öğrenebilirsiniz.

Sürekli olarak kendini güncelleyen arama motorları artık kullanıcının isteklerine göre yazılmayan içerikleri sıralamalardan düşürmektedir. Bu sebeple anahtar kelime analizi ile SEO uyumlu makale sayesinde sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda olmasını sağlayabilirsiniz.

Google Keyword Planner

Google Keyword Planner

SEO uyumlu içerikler oluşturmak için kullanılması gereken ilk araçlardan birisi Google Adwords Keyword Planner (Anahar kelime planlayıcı). Bu araç sayesinde anahtar kelimelerinizin aranma hacmini ve rekabet durumunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

 • İlk olarak Google Adwords hesabınıza giriş yapın. Eğer Adwords hesabınız yoksa Gmail aracılığı ile hızlıca kayıt olabilirsiniz.
 • Giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan Araçlar Ve Ayarlar sekmesinden “Anahtar Kelime Planlayıcı” butonuna tıklayın.
 • Yeni anahtar kelimeler keşfedin seçeneği sizlere anahtar kelimeniz ile ilgili aratılan kelimeleri ve türevlerini göstermektedir.
 • Aranma hacmi ve tahminleri alın seçeneği ise anahtar kelimelerin aranma hacmini göstermektedir. Eğer harici bir kelime planlayıcı kullanıyorsanız, bu bölüm sayesinde Google aranma hacimlerini öğrenebilirsiniz.

Keyword Tool

Keyword Tool

Google ve diğer arama motorlarında aratılan anahtar kelimeleri ve türevlerini Keyword Tool aracı sayesinde bulabilirsiniz. Araç arama motorlarında aratılan kelimeleri, kelimeye yakın eş anlamlısını ve aranma hacmi olan anahtar kelimeleri kullanıcılara sunmaktadır.

 • Keyword Tool aracının diğer anahtar kelime araçlarına göre daha kolay bir kullanımı vardır.
 • Sırasıyla arama motoru olarak Google ve dil ve bölge içinde Türkçeyi seçmeniz gerekiyor. Tabii seçenekleri kendinize göre değiştirebilirsiniz.
 • Ardından anahtar kelimenizi ilgili bölüme koyup arama butonuna basın.
 • Burada çıkan anahtar kelimelerin aranma hacimlerini öğrenmek için Google Adwords aracını kullanabilirsiniz.

Manuel Analiz

Manuel Analiz

 

Araçların sizlere verdiği kelimelerden memnun değilseniz, bu işlemi manuel olarak yapabilirsiniz. Odaklanacağınız anahtar kelimeyi Google arama bölümüne yazarak öneri alabilirsiniz. Anahtar kelimenizin tamamını yazmadan 10 adet anahtar kelime bulabilirsiniz.

Ayrıca arama sonuç sayfasında ilgili aramalar bölümünde diğer kullanıcılar tarafından yapılan aramaları görebilirsiniz.

İlgili aramalar

Başlık Seçimi

Başlıklarının amacı arama motorlarına ve kullanıcılara makalenin hangi konuda yazdığını söylemesi veya özetlemesidir. Arama motorlarının ve kullanıcıların makalenin içeriğini kavrayabilmesi için başlık seçimi çok önemlidir.

 • Odaklandığınız anahtar kelimeye, yazı başlığında yer vermelisiniz.
 • Başlıklarda en fazla 60 karakter kullanmalısınız. 60 karakterin üzerinde olan kelimeler aranma sonuçlarında “…” olarak gözükecektir.
 • Başlıklarınızda kullanıcıların ve arama motorlarının odağını çekebilecek başlıkları kullanmaya gayret göstermelisiniz.

Alt Başlık Kullanımı

Arama motorlarının yazılan makalenin içeriğini daha iyi anlaması için doğru hiyerarşik başlık kullanımı önem arz etmektedir. Kullandığınız anahtar kelimenin türevlerini veya makale ile iliği başlıkları içeriğinizde H2, H3 veya H4 etiketlerde kullanabilirsiniz.

Meta Açıklama

Meta açıklama (meta description) arama sonuçlarında hedef kitlenizle etkileşime geçmenizi sağlayan bir araçtır. Bu sebeple meta açıklamalarınız anahtar kelimenizi içermesi ve arama yapan kullanıcıların dikkatini çekmelidir.

 • Meta açıklaması en fazla 160 karakter içermelidir.
 • Anahtar kelime açıklamanın bir bölümünde bulundurulmalıdır.
 • Açıklamaya anahtar kelime ile başlayabilirsiniz.
 • Kullanıcıların dikkatini çekebilecek yazılar türetilmelidir.

Multimedya Kullanımı

SEO uyumlu makalelerde mutlaka multimedya (resim, video, gif) öğeleri kullanılmalıdır. Bu öğeler kullanılırken sayfa hızının düşmemesine dikkat edilmelidir. Multimedyaların sayfa yapınızdan taşmayacak şekilde kullanılması gerekmektedir.

Multimedya kullanarak, kullanıcıların sitenizde daha fazla süre geçirmesine neden olabilirsiniz. Bu şekilde sitenizin hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz. Multimedya kullanılan içeriklerde süre geçirme oranı diğer içeriklerinize göre daha fazla olacaktır.

 • Kullanılan resimler optimize edilmeli, sayfa hızına etki etmemelidir.
 • Resimlerde alt başlık, tanım ve başlık kısımları boş bırakılmamalıdır.
 • Resimleri siteye yüklenmeden önce isimlendirme yapılmalıdır.
 • Türkçe karakter ve boşluk bırakılmamalıdır.

Anahtar Kelime Oranı

Anahtar kelimeler, makalelerde belli oranda kullanılması gerekir. Bu oran %2-3 arasındadır, 100 kelime içeren bir makalede en fazla 3 anahtar kelime kullanılmalıdır. Bu oran üzerinden aşırıya kaçan siteler sıralamalarını kaybetmektedirler.

URL Kullanımı

URL Kullanımı

URL yapısı google’a göre olabildiğince kısa ve içerikle ilgili olmalıdır. Arama motorları belirli bir sayfanın sorguyla alaka düzeyini URL’ler ile ölçümlemektedir. Bu sebeple URL yapınızda mutlaka anahtar kelimenize yer vermelisiniz.

 • Anahtar kelimeniz URL yapınızda geçmelidir.
 • 5 kelime ve üzeri URL yapıları fazla kullanılmamalıdır.
 • Desteklenmeyen karakterler tercih edilmemelidir.
 • URL yapınızda anahtar kelimeniz dışında sayılar veya kelimeler yer almamalıdır.

İçerik Uzunluğu

İçerik uzunluğu hakkında herkesin ortalama bir fikri vardır. Bu konu tartışmaya açık olduğundan herkes kendi denemelerine göre yorum yapmaktadır. Genel olarak içerik uzunluğu her sektöre, her konuya ve her anahtar kelimeye göre değişmektedir.

İçerik uzunluğu hakkında kesin bir sayı bulunmamaktadır. İlk sayfadaki rakiplerinize bakarak onların içerik uzunluğunu inceleyerek bir çıkarım ortaya koyabilirsiniz. Kullanıcıya nasıl fayda sağlarım düşüncesi ile makale üretmenizi öneririm.

Diğer Önemli Noktalar

 1. Bilgi birikiminiz olduğu konularda içerik üretmeye çalışın.
 2. İçerikleri kullanıcılara göre yazın, arama motorlarına göre içerik üretmeyin.
 3. Anahtar kelimeler ile makalenizi doldurmayın.
 4. 3 saniye ve altında açılan bir sayfa tasarlayın.
 5. Sitenizin SEO kriterlerine uygun olarak tasarlandığından emin olun.


SEO Uyumlu Makale Yazma Teknikleri Var Mı?
Google arama motorunun ve kullanıcıların isteklerine göre hazırlanan tüm içeriklere SEO uyumlu makale denmektedir. Kullanıcıya fayda sağlaması için yazılan bütün makaleler arama motorlarında başarılı olmaktadır. SEO uyumlu içerik üretmek için belli başlı kriterlere uyum sağlamanız gerekmektedir. Bunun için “SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır” içeriğimizi okuyarak bu teknikleri rahatlıkla öğrenebilir ve kendi makalelerinize uygulayabilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Ne Demek?
Google ve diğer arama motorlarında daha iyi konumlar almak için üretilen veya yazılan makale türlerine SEO uyumlu makale denmektedir. Bu tarz makaleler arama motorları için değil de kullanıcılar için yazılmaktadır. Bu sayede SEO uyumlu makaleler arama motorlarında daha iyi sıralamalar almaktadır. SEO uyumlu makale nasıl yazılır içeriğimizle beraber sizde bu şansı yakalayabilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Olmalı?
Google arama motoru kriterlerine ve kullanıcıların isteklerine göre içerikler üretilmelidir. Kullanıcılar makalenize geldiği süre boyunca istediğini alıp sitenizden öyle ayrılmalıdır. Bunun dışında olacak her olay sitenize negatif etki edecektir.

SEO Uyumlu Makalelerin Ortak Özellikleri Nelerdir?
SEO uyumlu makalelerin ortak özelliklerini sıralamak gerekirse; Anahtar kelime, alt başlık, multimedya, meta açıklama olarak söyleyebiliriz. Ayrıca özgün, kullanıcı odaklı ve arama motoruna uygun şekilde makale yazımını ortak özellikler olarak alabiliriz.

SEO Uyumlu Makale Yazmak Gerçekten Önemli Mi?
Eğer bir internet sitesi sahibiyseniz SEO uyumlu makale yazmak gerçekten önemlidir. SEO uyumlu makale sayesinde internet siteniz arama sonuçlarında yüksek sıralara yerleşmektedir. Yazacağınız makaleler hem arama motoru hem de kullanıcı odaklı olacağı için arama sonuçlarındaki rolünüz giderek artacaktır.

SEO Uyumlu Makalenin Arama Sonuçlarındaki Rolü Nedir?
Arama sonuçlarında güncel olarak, arama motorları makale içeriğine dikkat etmektedir. Üreteceğiniz makalelerin kullanıcı odaklı ve Google makale kriterlerine göre yazılması sitenizi arama sonuçlarında daha iyi yerlere götürecektir. Bu sebeple SEO uyumlu makalenin arama sonuçlarında ki rolü çok ama çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse size fayda sağlamayan bir içeriği okur veya sitede süre geçirir miydiniz?

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

İşletmeniz için kaliteli hizmetimizi almak ister misiniz?