News Photo

SEO Teknikleri

 • SEO
 • 03 Temmuz 2020

Etkili SEO Teknikleri

Günümüzdeki SEO çalışmaları, eskiye nazaran daha detaylı ve özverili olmak zorundadır. Dijital ortamın gelişmesi ile birlikte arama motorları özellikle Google kendini her daim güncellemektedir. Birkaç yıl önceki SEO kriterleri ile şimdi kullanılan kriterler fazla bir şekilde değişkenlik göstermiştir.

Bu güncellemelerin gerisinde kalmamak sitenizi her daim 1. sıraya çıkartmak için kaliteli ve özgün içerikler oluşturmak, alakalı backlinkler almak, mobil uyumluluk ve site hızı gibi çalışmalara daha fazla önem vermeniz gerekmektedir.

Google ve Yandex güncellemelerinden etkilenmemek ve uyum sağlamak için yapmanız gereken SEO Tekniklerini yazımızda ele alacağız.

Mobil Uyumluluk

21 Nisan 2015 tarihli güncellemesinin devreye girmesi ile birlikte Google mobil uyumluluğu artık sıralama kriteri olarak almaktadır. Ayrıca “Mobile First Index” yani mobil öncelikli indexleme Google tarafından geliştirilen bir sıralama algoritmasıdır.

Günümüzde neredeyse herkesin bir mobil cihazı bulunmaktadır. Bu kişilerin aramalarını mobil cihazlar üzerinden yaptığı düşünüldüğünde mobil uyumluluk göz ardı edilmeyecek kadar önemlidir. Bu nedenle mutlaka “responsive” mobil uyumlu tasarımları mutlaka tercih etmelisiniz.

Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını öğrenmek için Mobil Uyumluluk Testi aracını kullanabilirsiniz.

Hız

Google açıklamalarına göre kullanıcı deneyimi açısından hızlı açılan web siteleri arama sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde etmektedir. 3 saniye ve üstünde açılan her site kullanıcılara kötü bir deneyim yaşatacaktır.

Buda sitenize gelen kullanıcıların sayfalarınızda az bir zaman geçirmesine ve hemen çıkma oranının yükselmesine olanak sağlamaktadır. Kullanıcı deneyimine önem vermeyen her internet sitesi arama motorları tarafından negatif olarak değerlendirilmektedir.

Site Hızınızı Optimize Etmek İçin;

Öncelikle Google Speed veya Gmetrix üzerinden site hızınızı ölçmeli ve ona göre hareket etmelisiniz.

 • CSS, HTML ve Javascript kodlarını küçültmelisiniz.
 • Resimleri optimize etmelisiniz.
 • Ön bellekleme özelliğini kullanmalısınız.
 • Sitenizi güncel tutmalısınız.
 • Dosyalarınızı sıkıştırmalı ve boyutlarını küçültmelisiniz.

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelimeler, arama motorlarına sayfa hakkında bilgi vermek amacıyla kullanılmaktadır. Bu sebeple kullanıcıların aramalarına tercih ettikleri, aranma hacmine sahip doğru anahtar kelimeler bulmak ve kullanmak gerekir.

Doğru Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

İnternet ortamında birçok ücretsiz anahtar kelime analiz aracı bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla Keyword ToolKeyword İo ve Google’ın kullanıcılara sunduğu anahtar kelime planlayıcı aracıdır. Kısmen ücretsiz olarak kullanılan bu platformlar üzerinden anahtar kelimelerinizi, rekabet düzeyini ve aranma hacimlerini bulabilirsiniz.

 • Aranma hacmi olan anahtar kelimeleri tercih etmelisiniz.
 • Sektörünüz ve internet siteniz ile alakalı anahtar kelimeleri kullanmalısınız.
 • Eğer yeni başladıysanız rekabet düzeyi düşük anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.

İçerik Optimizasyonu

SEO çalışmalarında önem arz eden şeylerden biriside kaliteli ve özgün içerikler oluşturmaktır.  Arama motorlarının verdiği yönergelere göre yapılan her içerik sıralamalarda daha iyi performanslar sergilemektedir.

Arama motorlarını ve sitemize girecek olan kullanıcıları etkilemek tamamen özgün içeriklerden geçmektedir. İçeriklerinizi arama motorlarına yönelik değil de kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik içerikler oluşturmak sizi bir adım öne taşıyacaktır.

 • Makalenizde kullanılan kelimeler tamamen size ait olmalı, kopya içerikten uzak durulmalıdır.
 • İçerik başlığı en fazla 50-60 karakter olmalı olabildiğince az kelime kullanılmalı.
 • İçerik uzunluğu, sektörden sektöre değişmektedir, bu sebeple makale en az 300 kelime bandında yazılmalı.
 • İçeriklerle ilgili multimedya kullanılmalı.
 • Başlık, url ve meta açıklaması doğru yapılmalıdır.
 • En önemlisi kullanıcılara istediğini vermelisiniz.

Meta Açıklaması

Meta açıklaması, sayfanızın özeti olma özelliğini taşıyan kısa metinlerdir. Meta açıklamaları ve başlık arama sonuçlarında kullanıcılar ile etkileşime geçtiğiniz yerlerin başında gelir. Eğer açıklamanız kullanıcıları etkilerse sitenize giriş yapacaklardır.

Meta Açıklaması Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

 • İçeriğinizin bir bölümünü meta açıklaması olarak kullanmayın.
 • Açıklamalarınız 160 karakterden uzun olmamalı.
 • Her sayfa için özel meta açıklamalar girilmeli veya oluşturulmalı.
 • Düzgün, sayfa içeriğinizi anlatan ve anlamlı kelime gruplarından oluşmalı.
 • Kullanıcıların merak etmesini sağlayan açıklamalar yazmaya çalışmalısınız.

Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya kullanımı SEO çalışmalarına dolaylı yoldan güçlü bir etki etmektedir. Markalarınız için sosyal medyayı aktif kullanarak, sosyal medya kullanıcılarınızı sitenize çekebilir ve zaman geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

Paylaştığınız her makaleyi her sayfayı sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Site Yapısı

Kullanıcıya göre yapılmış iyi bir site yapısı kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir. Kullanıcıların sitede gezinmesini ve istediklerini bulmasına yardımcı olur. Site yapısı sadece kullanıcılar için değil arama motorları ve site yöneticileri içinde iyi optimize edilmelidir.

Bu sebeple iki taraf içinde güzel bir denge oluşturmanız gerekir. Arama motoru robotları ve kullanıcılar sitenizde istediklerine rahatlıkla ulaşabilirse sizin için o kadar pozitif etki yapar.

Kaliteli Backlink Çalışmaları

Site dışı SEO çalışmaları için önem arz eden çalışmaların başında backlink gelmektedir. Kaliteli, otoritesi yüksek sitelerden alınan bağlantılar web sitenize pozitif etki sağlar. Bu sebeple alakasız, kalitesiz ve spam bağlantılardan uzak durun. Eğer bu tarz linkleri önceden aldıysanız zaman kaybetmeden Google bağlantıları reddetme aracı ile bağlantılarınızı reddedin.


SEO Teknikleri Ne Demek?
SEO Teknikleri, kullanım oranı en yüksek arama motoru olan Google’ın web sitelere verdiği genel kriterlere denmektedir. SEO teknikleri ile bir sitenin hataları veya yanlış yaptığı işlemler düzetilerek arama motorlarında daha iyi performanslar sergilemesi sağlanır. Bu sayede markalar istenilen hedef kitleye ulaşmış olur. Sitemizde yer alan etkili SEO teknikleri ile sizde başarılı olabilirsiniz.

En Güncel SEO Teknikleri Nelerdir?
Google kendini her zaman belli aralıklar ile güncelleyen bir yazılımdır. Bu sebeple en güncel SEO teknikleri bazen güncel olmaktan çıkabilmektedir. Ancak günümüzde artık her sitenin yapmak zorunda olduğu bazı temel SEO teknikleri bulunmaktadır. Yazımızda bulunan Güncel SEO Tekniklerini rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

SEO Teknikleri Ne İşimize Yarar?
SEO teknikleri herhangi bir sitenin arama sonuçlarında ki performansını yükseltmek için yapılan çalışmalar bütünüdür. İnternet sitelerin daha iyi performanslar sergilemesi için arama motorlarının özellikle Google’ın verdiği etkili SEO teknikleridir. Dijital ortamın her zaman kendini geliştirmesi ile SEO teknikleri daha önemli bir hale gelmiştir. Bu sebeple SEO teknikleri yazımızı okuyabilir ve sitenize uygulayabilirsiniz.

SEO Teknikleri İle Başarı Mümkün Mü?
SEO çalışmaları bir internet sitesinin daha iyi konumlara gelmesi için yapılmaktadır. SEO çalışmalarında kullanılan SEO tekniklerinin doğru yapılması ile bir internet sitesinin başarısı mümkün hale gelebilmektedir. Google ve diğer arama motorlarının verdiği bu teknikleri doğru bir şekilde uygulayarak internet sitenizle daha iyi sıralamalara gelebilirsiniz.

Bu Haberi Paylaş

Yorum Yap

İşletmeniz için kaliteli hizmetimizi almak ister misiniz?